Terapia manualna w dolegliwościach miednicy – kontrowersje i wskazówki

Terapia manualna w dolegliwościach miednicy – kontrowersje i wskazówki

Terapia manualna to jedna z podstawowych metod stosowanych w fizjoterapii. W kontekście terapii przewlekłych zespołów bólowych obszaru miednicy (m.in. zaburzeń seksualnych związanych z bólem) często wykorzystywana jest jako główna czy nawet jedyna forma postępowania fizjoterapeutycznego. Ostatnie doniesienia w zakresie neurofizjologii przewlekłych zespołów bólowych wywołały szereg dyskusji na temat roli i zasadności tych technik w przewlekłych zespołach bólowych. W efekcie przestrzeń internetową i konferencyjne kuluary rozgrzewają emocjonujące debaty: stosować terapię manualną, czy nie?

Plan webinaru

  • Zapoznamy się z najnowszą wiedzą i badaniami naukowymi w zakresie skuteczności technik terapii manualnej w fizjoterapii przewlekłych zespołów bólowych miednicy mniejszej (ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń seksualnych związanych z bólem).
  • Porozmawiamy o tym, co aktualnie wiemy na temat napięcia mięśniowego w obszarze dna miednicy i jakie implikacje ma to dla stosowanych technik manualnych.
  • Przyjrzymy się najistotniejszym danym w tym zakresie mającym znaczenie dla pracy fizjoterapeuty.
  • Spróbujemy znaleźć złoty środek dla praktyki gabinetowej: jak stosować terapię manualną, kiedy i u kogo?

Wszystko to oparte będzie na doniesieniach ze świata nauki, które przeanalizujemy krytycznie, w sposób jasny i przystępny dla praktyka.

Prowadzenie:

dr n. med. n. zdr. Małgorzata Starzec-Proserpio, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Dzieli swoje życie zawodowe i osobiste między Polskę i Kanadę, gdzie w centrum badawczym Universite de Sherbrooke prowadzi badania naukowe z zakresu dysfunkcji dna miednicy i zaburzeń seksualnych związanych z bólem. Poświęcając dużą część swojego czasu na pracę badawczą jest nie tylko na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki, ale potrafi też odpowiednio zinterpretować często nieprzystępną dla czytelnika-praktyka wiedzę naukową i „przetłumaczyć ją” na codzienną praktykę.        http://malgorzatastarzec.pl
IG: @starzecproserpio_phd
FB: Fizjoterapia Małgorzata Starzec-Proserpio

Co otrzymasz w ramach udziału w szkoleniu:

  • Prezentacja w PDF zawierająca treści przedstawione podczas szkolenia.
  • Bogatą bibliografię z bezpośrednimi linkami do badań naukowych.
  • Certyfikat uczestnictwa w szkoleniu (PDF).

Czas trwania szkolenia na żywo:

2 godziny

Czas dostępu do nagrania szkolenia:

14 dni od transmisji na żywo.

Termin szkolenia:

28.08.2023r., godz.: 19.00 – 21.00

Cena:

250 zł

Zapisy:

Zapisy prowadzimy przez platformę: https://goodmove-szkolenia.myvod.pl/kurs/885/terapia-manualna-w-dolegliwosciach-miednicy-kontrowersje-i-wskazowki